Podstawy lasoterapii w zawodach medycznych i pomocowych – dla pacjentów, dla siebie
Zapraszamy na weekendowe warsztaty terapii leśnej i kąpieli leśnych dedykowane osobom pracujących w zawodach medycznych oraz pomocowych: lekarzom, psychoterapeutom, psychologom, terapeutom zajęciowym, pielęgniarkom, opiekunom osób przebywających w instytucjach opiekuńczych.
Warsztaty mają na celu zapoznać Państwa z teorią oraz dać podstawowe narzędzia praktyczne do prowadzania kąpieli leśnych w ramach podejmowanej opieki zdrowotnej oraz dbania o własny dobrostan, przeciwdziałając wypaleniu zawodowemu, nadmiernemu zmęczeniu oraz pomagając w redukcji stresu.
Liczne badania dowodzą, że obecność elementów natury zarówno w miejscu pracy, wokół terenu placówki medycznej oraz w miejscu zamieszkania i spędzania wolnego czasu korzystnie wpływają na stan zdrowia. Pacjenci szybciej dochodzą do siebie po zabiegach, wymagają mniej środków przeciwbólowych, zgłaszają mniej skarg, a czas hospitalizacji skraca się [Ulrich]. Z kolei personel łatwiej regeneruje się i wykazuje mniej obciążenia stresem, co w zawodach pomocowych jest szczególnie ważne.
Podczas zajęć dowiecie się Państwo:
- jak środowiska wysoko zurbanizowane oraz przyrodnicze wpływają na pracę ośrodkowego układu nerwowego, immunologię, układ krążenia i inne aspekty zdrowia – zapoznamy Was z najciekawszymi wynikami badań naukowych
- czym jest lasoterapia, kąpiele leśne i ekoterapia
- jakie są podstawy naukowe, mechanizmy i uzasadnienie prowadzenia interwencji ekoterapeutycznych, w tym lasoterapii
- jakich zasad warto przestrzegać podczas prowadzenia kąpieli leśnych
- u jakich pacjentów/klientów/podopiecznych włączać lasoterapię, w jakich warunkach, w jakiej formie
- jak stosować kąpiele leśne i gdzie (ambulatorium , instytucje, parki, lasy, miasto, obszar przyszpitalny itd.)
- czym są zielone recepty i jak je włączyć do praktyki zawodowej tak, żeby działały
- jak zadbać o własny dobrostan w partnerstwie z naturą, by uniknąć wypalenia zawodowego i szybciej regenerować się po stresie
- jak przygotować pierwszą kąpiel leśną i co wziąć ze sobą
- jak wybrać szlak do kąpieli leśnych/lasoterapii
- co robić w różnych sytuacjach awaryjnych
Poznacie Państwo w praktyce:
- podstawowe techniki relaksacyjne, oddechowe oraz pracy z ciałem w warunkach terenowych i zamkniętych z wykorzystaniem elementów przyrodniczych
- modele wschodnie i zachodnie kąpieli leśnych oraz lasoterapii
- podstawowy schemat kąpieli leśnej IER do zastosowania z grupą
- techniki oparte na lasoterapii do zastosowania w warunkach budynku np. dla pacjentów unieruchomionych/ w izolacji
- aktywności ekoterapeutyczne przydatne w dbaniu o własny dobrostan
- jak zaangażować pracę z kreatywnością w leśne aktywności, zmysły, wyobraźnię, kiedy postawić na minimalizm, kiedy na zabawę, a może jednak na kontemplację?
Warsztaty poprowadzą: dr n. med. Katarzyna Simonienko – psychiatra, przewodniczka terapii leśnej, ekoterapeutka oraz Katarzyna Grabka – przewodniczka kąpieli leśnych, edukatorka przyrodnicza, przewodniczka leśna.
Miejsce: Dwór Dobarz w Dolinie Biebrzy
Czas: 26.04.2024 (od godziny 11:00), piątek – 28.04.2024 (do godziny 16:00), niedziela.
Cena: 2000 zł. obejmująca wyżywienie wegetariańskie (możliwe wegańskie), noclegi w pokojach 2-osobowych (ze współlokatorami/ współlokatorkami). Warsztaty rozpoczynają się w piątek przed południem, pierwszym przewidzianym posiłkiem jest obiad, a kończą w niedzielę po południu- ostatnim przewidzianym posiłkiem również jest obiad.
Zapisy: przez poniższy formularz. Obowiązuje kolejność zgłoszeń rozumiana przez wpłacenie bezzwrotnego zadatku w wysokości 500 zł celem rezerwacji miejsca. Możliwa lista rezerwowa.
Na zakończenie zajęć otrzymacie Państwo zaświadczenie o odbytym szkoleniu.
Formuarz zapisów
W przypadku nieprzewidzianych okoliczności Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany daty lub godzin, o czym osoby zapisane na kurs zostaną poinformowane w trybie możliwie natychmiastowym. W przypadku nieprzewidzianych zmian pogodowych lub innych czynników mogących np. stanowić zagrożenie, zajęcia terenowe mogą zostać przeniesione na inny dzień warsztatów lub zastąpione zajęciami stacjonarnymi.