Dołączamy do inicjatywy mającej na celu wprowadzenie ustawy nadającej Rzece Odrze osobowość prawną.
Tę ważną akcję popierają dziesiątki polskich naukowców oraz osoby o wysokiej świadomości ekologicznej z całego kraju. Każdy głos się liczy, dlatego swoje poparcie dla ustawy można będzie wyrazić, podpisując się pod projektem ustawy o uznaniu OSOBOWOŚCI PRAWNEJ rzeki ODRY podczas jednej z kąpieli leśnych prowadzonych przez naszą przewodniczkę, Agnieszkę Borutę.
Robert Rient, autor projektu, pisze:
Jako ludzie jesteśmy w sposób bezpośredni zależni od dostępu do czystej wody oraz zdrowych, silnych rzek, takich jak Odra. Ta jest domem w sensie dosłownym dla niezliczonej ilości zwierząt wodnych, latających, mieszkających w glebie, ale również roślin. Nie podlega dyskusji, że Odra jest żywym organizmem zapewniającym przetrwanie tysiącom innych organizmów. Aby rzeka przeżyła, potrzebuje ochrony prawnej. Aby człowiek przeżył potrzebuje czystych rzek.
Osobowość prawną posiada Magpie w Kanadzie, dorzecze rzeki Atrato w Kolumbii, Whanganui w Nowej Zelandii. Nikogo nie dziwi, że korporacje i firmy mogą posiadać osobowość prawną, tym bardziej zasadne jest nadanie osobowości prawnej realnemu podmiotowi, żywemu organizmowi, jakim jest rzeka.
Nadanie Odrze osobowości prawnej oznacza, że zyskałaby zdolność sądową, a zatem mogłaby stać się stroną postępowania. Obecnie Odra nie posiada swojej reprezentacji, nikt nie może zająć stanowiska w jej sprawie, i nikt nie może podjąć się jej obrony, a ona sama jest przedmiotem analiz, a nie podmiotem. Prowadzi to do nadmiernej eksploatacji, przyzwolenia na wypuszczanie toksyn i ścieków, i dalszego uśmiercanie Odry, która należy do samej siebie i nas wszystkich, w równym stopniu.
Swój podpis możesz zamieścić również pod petycją do Rządu RP dostępej na stronie https://www.naszademokracja.pl/petitions/odra-jako-osoba-prawna
Więcej o projekcie, tekście planowanej ustawy oraz działaniach związanych z akcją można przeczytać na stronie https://osobaodra.pl/

Jestem rzeką, a ona jest mną.
Przeglądam się w niej, a ona przegląda się we mnie. Zanurzam w niej stopy. Przenikamy się. Czuję każdą jej kroplę łączącą się z bezkresem innych kropli, a ona czuje przepastny labirynt komórek mojego naskórka. Obie jesteśmy pełne niezmierzonego bogactwa. W niej żyją całe zastępy bezkręgowców, mięczaków, widłonogów, owadów, ryb… ja natomiast jestem królestwem bakterii, roztoczy, wirusów, pasożytów i grzybów. Obie tworzymy fascynujące mikrokosmosy pełne życia, wyjątkowe ekosystemy, które zasługują na opiekę i wsparcie, czułość i miłość, nieskażoną czystość i święty spokój. Obie mamy swoje imiona, ciała i potrzeby, mieścimy się w liczbach, literach i przestrzeni, odczuwamy i wywołujemy uczucia. Obie żyjemy. Obie jesteśmy.
Agnieszka Boruta

Zapraszamy na cykl kąpieli leśnych wspierających działania Fundacji Osoba Odra, które poprowadzi nasza przewodniczka Agnieszka Boruta. Planujemy cztery spacery, każdy z nich odbędzie się w innym miejscu, ale zawsze nad rzeką 🙂 Będziemy zanurzać swoje zmysły w atmosferze lasu, choć nie zabraknie zaproszenia do zanurzenia stóp w Rzece. Na każdym spacerze, poprzez spotkanie z lokalną Rzeką, symbolicznie spotkamy się z Odrą, dla której została powołana Fundacja Osoba Odra, a jej założyciele stworzyli projekt ustawy o uznaniu osobowości prawnej Rzeki Odry. Po kąpieli leśnej osoby chcące podpisać listę poparcia dla wspomnianego projektu ustawy – będą mogły to zrobić. Agnieszka będzie miała ze sobą wszystko, co trzeba 🙂 Tych z Was, którzy nie będą mogli wziąć udziału w spacerze, lecz będą chcieli podpisać listę, gorąco zachęcamy do pojawienia się w miejscu zbiórki o godzinie kończącej wydarzenie. O miejsce zbiórki prosimy pytać bezpośrednio przewodniczkę.
Serdecznie zapraszamy na kąpiele leśne:
- w niedzielę 16.03.2025 nad rzeką Grabią pod Łodzią, godz. 10:00 – 13:00
- we wtorek 08.04.2025 nad potokiem Swelina w Trójmieście (na granicy między Sopotem a Gdynią), godz. 16:00 – 19:00
- w piątek 11.04.2025 nad rzeką Łutownią w Puszczy Białowieskiej (między wioskami Budy a Pogorzelce pod Białowieżą), godz. 16:00 – 19:00
- w niedzielę 13.04.2025 nad rzeką Supraśl w Puszczy Knyszyńskiej (w mieście Supraśl), godz. 10:00 – 13:00
Wszelkie dodatkowe informacje zostaną przesłane do osób, które zgłoszą się na spacer. Przewidziana ilość miejsc na każdym wydarzeniu to maksymalnie 15 osób. Spacery są bezpłatne.
Zapisy: prosimy zgłaszać się indywidualnie mailowo pod adresem a.p.boruta@gmail.com lub telefonicznie/smsowo: 504 914 569

Jeśli jesteś naukowcem lub naukowczynią, serdecznie zachęcamy do podpisania listu otwartego dostępnego pod tym linkiem: https://ustawa.osobaodra.pl/naukowcy-dla-odry/
List otwarty w sprawie obywatelskiej inicjatywy nadania Odrze osobowości prawnej
Jako przedstawiciele środowisk akademickich i naukowych, wyrażamy nasze pełne poparcie dla obywatelskiej inicjatywy nadania Odrze osobowości prawnej. Uważamy, że Odra, jako kluczowy element naszego ekosystemu, zasługuje na szczególną ochronę i poszanowanie jej praw.
Zgadzamy się, że Odra ma prawo do:
- istnienia,
- swobodnego przepływu i zachowania naturalnej formy,
- naturalnej ewolucji jako ekosystemu oraz pełnienia funkcji niezbędnych w ramach tego ekosystemu,
- zachowania rodzimej różnorodności biologicznej,
- regeneracji swoich zasobów,
- zasilania oraz bycia zasilaną przez warstwy wodonośne i dopływy
- ochrony przed nieuprawnioną ingerencją, w szczególności przed zanieczyszczeniami i innymi szkodami, które mogą zagrażać jej ekosystemowi.
Szczególnie w obliczu postępującej katastrofy klimatycznej oraz intensywnej, niszczycielskiej działalności człowieka, rzeka Odra potrzebuje uznania osobowości prawnej. To krok w stronę zapewnienia jej ochrony, a także uznania jej jako podmiotu, który ma prawo do odszkodowania za wyrządzone szkody.
Nadanie osobowości prawnej rzece Odrze nie będzie ograniczać szeroko pojętej rekreacji (kajakarstwo, żeglarstwo, wędkarstwo), a korzystanie z jej naturalnych zasobów powinno odbywać się w sposób racjonalny, nienaruszający ich równowagi.
Zasoby Odry stanowią jej własność, a ich ochrona powinna być zgodna z przepisami kodeksu cywilnego. W szczególności obejmują one wodę rzeki Odry – jej jakość, osady denne, warstwy wodonośne, faunę i florę oraz inne elementy jej ekosystemu. Uznanie tych zasobów za własność rzeki jest niezbędne w kontekście ich długoterminowego zarządzania oraz ochrony.
W związku z powyższym, apelujemy do wszystkich instytucji oraz osób zaangażowanych w proces legislacyjny o przyjęcie ustawy o uznaniu osobowości prawnej rzeki Odry. Wspieramy tę inicjatywę, mając na uwadze dobro przyszłych pokoleń oraz zachowanie naturalnego dziedzictwa przyrodniczego naszego kraju.
Przyjęcie proponowanych w ustawie rozwiązań pozwoli na wprowadzenie nowego modelu ochrony Odry, który jest pilnie potrzebny.



