„Ekopsychiatria”  pod redakcją Katarzyny Simonienko, Sławomira Murawca i Piotra Tryjanowskiego to książka, na którą długo czekaliśmy. Teksty przygotowane przez 12 autorek i autorów omawiają szeroko  tematykę zdrowia psychicznego i jego zaburzeń w kontekście relacji ze środowiskiem przyrodniczym. Jest to pierwsza na świecie książka o takim tytule i druga poświęcona tematyce ekopsychiatrii po publikacji 'The Environment and Mental Health: A Guide for Clinicians’ z 1998r. pod redakcją Ante Lundberga.

Polscy eksperci i ekspertki poszli jednak o krok dalej. Oprócz opisywanych zjawisk psychopatologicznych i omawiania zagadnień teoretycznych, zaproponowali też rozwiązania praktyczne, które z powodzeniem można zastosować w gabinetach lekarskich, oddziałach, placówkach opiekuńczych, szkołach, przedszkolach czy też w codziennej praktyce.

 

Kto współtworzył zespół ekspercki? Te nazwiska z pewnością nie są obce naszym czytelnikom. Dr Katarzyna Simonienko jest lekarzem psychiatrą i przewodniczką terapii leśnej, więcej na jej temat można poczytać w zakładce Nasz Zespół , podobnie jak o dr hab. Sławomirze Murawcu, psychiatrze i psychoterapeucie, który wraz prof. Piotrem Tryjanowskim, biologiem i noblistą z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, stali się prekursorami ornitologii terapeutycznej w Polsce i na świecie. Prof. Agata Szulc, wybitna polska psychiatra, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego stojąca na czele Kliniki Psychiatrycznej Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Krystyna Skwarło – Sońta, wieloletnia badaczka procesu zanieczyszczenia światłem i redaktor naczelna magazynu naukowego „Kosmos”, prof. Joanna Śliwowska z Katedry Zoologii Uniwersytetu w Poznaniu, prof. Ewelina Ratajczak – kierownik Pracowni Biochemii Nasion Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku, dr Aleksandra Staszak – naukowczyni Wydziału Biologii Uniwersytetu W Białymstoku, dr Karolina Wilczyńska – psychiatra i naukowczyni badająca zdrowie psychiczne to osoby znane z wielu publikacji nie tylko w kraju, ale też na świecie. Wśród autorek znalazły się również znakomite terapeutki, ekoterapeutki i praktyczki z wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami dorosłymi oraz dziećmi: Magdalena Kidoń- psychoterapeutka Gestalt i ekopsychoterapeutka, prekursorka tej dziedziny w Polsce, Katarzyna Rosińska, także zajmująca się terapią Gestalt, mająca lata doświadczeń w pracy z dziećmi w naturze, Marzena Żachowska – terapeutka TSR, kynoterapeutka, pracująca z osobami dorosłymi oraz dziećmi- w tym specjalnych potrzeb zdrowotnych. Wszystkie trzy ekspertki są też certyfikowanymi przewodniczkami kąpieli leśnych.

W takim zespole ogrom wiedzy został zrównoważony praktyką, by nie tylko poznawać, ale też działać w obszarach, gdzie zdrowie ludzi, innych gatunków i planety wymagają zdecydowanych działań na rzeczy ich przywracania, wspierania i profilaktyki.

Zapraszamy do lektury zarówno profesjonalistów związanych z ochroną zdrowia, jak i pedagogów, osoby zajmujące się kreowaniem środowisk pracy, leśników, biologów, edukatorów przyrodniczych jak i wszystkie osoby, które ta książka ciekawi.  Wydawnictwo Sensus wielokrotnie wprowadzało na rynek wydawniczy bardzo wartościowe i wspierające dobrostan pozycje czytelnicze, mamy nadzieję, że i tym razem nie będziecie Państwo zawiedzeni.

Sprzedaż dostępna jest na  stronie internetowej Wydawnictwa Sensus.

 

Opis książki: „Ekopsychiatria. Jak bliskość natury wspiera naszą psychikę”

 

Termin „ekopsychiatria” został oficjalnie wprowadzony w latach 70. XX wieku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatrów. Kryje się za nim szerokie, ekologiczne podejście do pacjenta ― uwzględniające nie tylko to, w jakich relacjach społecznych on funkcjonuje, ale także otoczenie i środowisko przyrodnicze, w którym żyje. Okazuje się bowiem, że na kondycję psychiczną człowieka wpływa na przykład zanieczyszczenie powietrza, ruch, przeludnienie czy gęsta zabudowa. Złe warunki życia mogą się przyczyniać do występowania chorób cywilizacyjnych, alergii, infekcji, zwiększonej śmiertelności, jak również sprzyjać takim negatywnym zjawiskom jak bieda, bezdomność, przestępczość i bezrobocie.

Ekopsychiatria budzi coraz większe zainteresowanie wśród specjalistów, którzy zajmują się zdrowiem psychicznym, a także wszędzie tam, gdzie poruszane są kwestie relacji człowiek – środowisko. Niebanalne znaczenie w budowaniu świadomości ekopsychiatrii ma postępujący kryzys klimatyczny i reperkusje, jakie wywołuje on w odniesieniu do kondycji społeczeństwa. Ta publikacja, przygotowana przez polskich psychiatrów, psychoterapeutów i naukowców, ma za zadanie uporządkować wiedzę o ekopsychiatrii pod kątem teorii i praktyki tego nowatorskiego i bardzo aktualnego podejścia do zdrowia psychicznego człowieka, który przecież funkcjonuje w środowisku społecznym i ekologicznym.

Dowiedz się, dlaczego ekopsychiatria promuje dbanie o relacje z otoczeniem przyrodniczym i jakie korzyści może przynieść Twojemu umysłowi i ciału. Skorzystaj z leczniczej mocy środowiska naturalnego!