Logo Instytutu Ekoterapii Relacyjnej przedstawia kroplę wody, w której widać sylwetki paproci i grzybów.
Woda– w niej powstało się życie i bez niej nie jest ono możliwe. Z wody wyłonili się nasi ewolucyjni przodkowie, a każdy z nas, zanim dotknie stopami ziemi, kołysany jest w matczynych wodach płodowych niczym w praoceanie. I mitycznie- wśród wielu kultur, także słowiańskiej, i filogenetycznie, w wodzie zanurzone są korzenie drzewa życia.
Woda łączy, komunikuje, jest nośnikiem życiodajnych substancji, stanowi środowisko dla niezbędnych procesów życiowych, oczyszcza, odnawia. Tam dzieje się kreacja i rozmnażanie.
Potrafi drążyć skałę i utrzymywać w ciemności głębin to, co niewidoczne, by stanowiło potężny zasób. Woda jest życiem i naszą kolebką, domem rodzinnym wszystkich istot na Ziemi.
Paproć symbolizuje nie tylko pierwotne rośliny, ale też fraktalność, złożoność i wielopiętrowość. W naszym rozumieniu mówi ona o połączeniu wielkiego i małego, o uniwersalnych schematach, jakie obserwujemy w przyrodniczych przestrzeniach zewnętrznych i psychicznych wewnętrznych. Opowiada o ciekawości eksplorowania ścieżek, rozwoju po spirali, a także o równowadze światła i cienia, bo w takim środowisku paprocie czują się najlepiej.
Rzeczywistość ma strukturę fraktalną, a rozwój, w myśl psychologii analitycznej, zachodzi po spirali. Cóż bardziej symbolicznie ujmuje oba te aspekty, jeśli nie liść paproci?
Grzybnia to wspólnota. Łączy ze sobą w niejednoznaczny, czasem ukryty podziemny sposób nie tylko owocniki grzybów, ale też rośliny, drzewa- nawet różnych gatunków, tworząc sieć informacyjną i odżywczą lasu. Grzybnia to wymiana, wspólnota, networking. To różnorodność i możliwość współpracy przy zachowaniu bycia w różnicy. To też synchroniczność.
Grzybnia to tajemnica i możliwość odkrywania tego, co niezbadane. Nadziemna, świadoma wiedza i podziemna, efemeryczna intuicyjność.