„Kontakt z przyrodą pomaga dzieciom zrozumieć zasady naturalnych systemów poprzez bezpośrednie ich doświadczenie. Mogą poznać takie podstawowe zjawiska, jak sieci zależności, obiegi materii i energii oraz procesy ewolucyjne. Uczą się, że przyroda opiera się na jedynym w swoim rodzaju procesie regeneracji”
Richard Louv
Zapraszamy na trzydniowe (25 godzin) warsztaty lasoterapii (terapii leśnej) i kąpieli leśnych dla osób pracujących z dziećmi i młodzieżą.
Warsztaty mają na celu zapoznać Państwa z teorią oraz dać podstawowe narzędzia do prowadzenia kąpieli leśnych, terapii leśnej w ramach podejmowanej pracy oraz do dbania o własny dobrostan, przeciwdziałając wypaleniu zawodowemu, nadmiernemu zmęczeniu oraz pomagając w redukcji stresu.
Podczas zajęć dowiecie się Państwo:
- dlaczego warto wprowadzać lasoterapię do działalności edukacyjnej, wychowawczej, profilaktycznej i rewalidacyjnej przedszkoli i szkół (i własnego życia)
- jak środowiska miejskie oraz przyrodnicze wpływają na pracę ośrodkowego układu nerwowego, immunologię, układ krążenia i inne aspekty zdrowia – zapoznamy Was z najciekawszymi wynikami badań naukowych
- czym jest lasoterapia, terapia leśna, kąpiele leśne i ekoterapia
- jak przygotować pierwszą kąpiel leśną
- jak wybrać optymalny szlak do kąpieli leśnych/lasoterapii
- jakich zasad warto przestrzegać podczas prowadzenia lasoterapii, kąpieli leśnych
- jak poprowadzić zajęcia dla dzieci i młodzieży z uwzględnieniem idei edukacji włączającej – dziecko / młodzież ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i z niepełnosprawnością (ruchową, intelektualną, nieneurotypowe)
- dlaczego zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej, rewalidacji, rehabilitacji zaburzonych funkcji, deficytów w sferze poznawczej, emocjonalnej, społecznej i motorycznej u dzieci i młodzieży przebiegają efektywniej w środowisku naturalnym
- jak zaprojektować przestrzeń pomieszczeń terapeutycznych i edukacyjnych, by były bardziej biofilne
- na czym polega profilaktyka w zakresie dbałości o zdrowie psychiczne u dzieci – przeciążenie nadmiarem bodźców, nuda sensoryczna, zespół deficytu natury
- jak zadbać o własny dobrostan w partnerstwie z naturą, by uniknąć wypalenia zawodowego i szybciej regenerować się po stresie
Poznacie Państwo w praktyce:
- metody, techniki, narzędzia do wykorzystania podczas prowadzonych zajęć lasoterapii, kąpieli leśnej (wszystko w formie warsztatów)
- podstawowe techniki relaksacyjne, oddechowe oraz pracy z ciałem w warunkach terenowych i zamkniętych z wykorzystaniem elementów przyrodniczych
- modele wschodnie i zachodnie kąpieli leśnych oraz lasoterapii
- podstawowy schemat kąpieli leśnej IER do zastosowania z grupą
- techniki oparte na lasoterapii do zastosowania w warunkach budynku dla dzieci, młodzieży unieruchomionej/ w izolacji
- jak opracować optymalny, zindywidualizowany scenariusz lasoterapii, kąpieli leśnej i zieloną receptę (zalecenie dla rodziców, opiekunów dzieci, młodzieży)
- aktywności ekoterapeutyczne (i terapeutyczne) przydatne w dbaniu o własny dobrostan
- konsultacje indywidualne (4 godziny dla wszystkich uczestniczek/ków)
Dodatkowo dla zainteresowanych:
- lasoterapia w procesie awansu zawodowego nauczyciela – praca metodą projektu, innowacje w edukacji
- miejsce lasoterapii w podstawie programowej
- przykłady dobrych praktyk: projekty, programy z zakresu edukacji przyrodniczej, przyrodniczo – leśnej, ekologicznej do wykorzystania we własnej działalności przedszkolnej, szkolnej
Warsztaty poprowadzą:
Katarzyna Grabka – certyfikowana przewodniczka kąpieli leśnych i terapii leśnej, dyplomowana edukatorka przyrodniczo – leśna (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie), prezeska Fundacji Leśne Projekty www.lesneprojekty.pl, członkini Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych i Terapii Leśnej. Trenerka i mentorka w Instytucie Ekoterapii Relacyjnej i Centrum Terapii Leśnej dr Katarzyny Simonienko. W trakcie studiów podyplomowych „Ekopsychologia, ekoterapia i zmiana społeczna na SWPS” w Poznaniu.
oraz
Marzena Żachowska – przewodniczka terapii leśnej i kąpieli leśnych, nauczycielka przyrody i biologii, ekspertka do spraw awansu zawodowego nauczycieli wpisana listę Ministra Edukacji i Nauki, socjoterapeutka, kynoterapeutka, psychotraumatolożka, pracująca w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Członkini Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych i Terapii Leśnej. Trenerka i mentorka w Instytucie Ekoterapii Relacyjnej i Centrum Terapii Leśnej dr Katarzyny Simonienko. Prowadzi firmę Leśne Zanurzenie – Marzena Żachowska https://lesnezanurzenie.pl/.
Obie trenerki są międzynarodowymi instruktorkami terapii leśnej i kąpieli leśnych INFOM (Japonia) oraz przewodniczkami kąpieli leśnych i lasoterapii w Instytucie Ekoterapii Relacyjnej oraz ukończyły szkolenie przewodniczek kąpieli leśnych w Forest Therapy Institute.
Nadzór merytoryczny: dr n. med. Katarzyna Simonienko.
Relację z zeszłego roku można zobaczyć TUTAJ 🙂
Miejsce:
Kadyny Folwark Hotel & SPA
ul. Kadyny 18
82-340 Tolkmicko
https://kadyny.com.pl/
Czas: 13.03.2024 czwartek (od godziny 11:00) – 15.03.2024 sobota (do godziny 16:00)
Cena: 2500 zł brutto (wystawiamy faktury)
W zakresie opłaty:
– szkolenie, zaświadczenie poświadczające odbyte szkolenie z ilością godzin, w tym kąpieli leśnych
– wyżywienie wegetariańskie (3 posiłki)
– noclegi w pokojach 2 – osobowych
Warsztaty rozpoczynają się w czwartek przed południem, pierwszym przewidzianym posiłkiem jest obiad, a kończą w sobotę po południu – ostatnim przewidzianym posiłkiem również jest obiad.
Ramowy plan zajęć:
Czwartek 13.03.25r.
ok 10:00 Przyjazd i zakwaterowanie – w miarę dostępności pokoi
11:00 – 13:00 Warsztaty – sala konferencyjna
13:00 – 14:30 Przerwa obiadowa
14:30 – 16:30 Plener w lesie
17:00 – 19:00 Warsztaty – sala konferencyjna
19:15 – 20.00 Kolacja serwowana
20:00 – 22.00 Konsultacje dla chętnych
Piątek 14.03.25r.
08:00 – 09:00 Śniadanie – Restauracja
09:00 – 13:00 Warsztaty – sala konferencyjna
13:00 – 14:30 Przerwa obiadowa
14:30 – 19:00 Warsztaty – sala konferencyjna
19:15 – 20.00 Kolacja serwowana
20:00 – 22.00 Konsultacje dla chętnych
Sobota 15.03.25r.
8:00 – 09:00 Śniadanie – Restauracja
09:00 – 11:00 Plener w lesie
11:00 – 13:00 Warsztaty – sala konferencyjna
13:00 – 14:00 Przerwa obiadowa
14:00 – 16:30 Warsztaty – sala konferencyjna, pożegnanie
Zapisy: przez poniższy formularz. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Prosimy o przesłanie formularza i oczekiwanie na email zwrotny potwierdzający miejsce na kursie oraz zawierający numer konta do wpłat. Gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata bezzwrotnego zadatku w wysokości 500 PLN w ciągu 5 dni roboczych od daty otrzymania w/w maila.
Zapraszamy i do zobaczenia w terenie!