Podstawy lasoterapii w zawodach medycznych i pomocowych, 2024

__________________________

26 – 28 kwietnia nad Biebrzą odbyły się I Warsztaty Podstaw Lasoterapii w Zawodach Medycznych i Pomocowych. Dopisała nam pogoda, dźwiękowe tło krzyczących żurawi, koncertujących kumaków, dzięciołów zielonych oraz dudków, oszałamiające zapachy czeremchy, wilgotnej ziemi i nagrzanego słońcem leśnego runa wspierały nas w doświadczaniu dobrodziejstw natury i przyswajaniu wiedzy. Dwór Dobarz jak zwykle rozpieszczał nas obfitymi porcjami pysznych wegetariańskich potraw. Teoria i praktyka w dbaniu o dobrostan własny i pacjentów, prowadzenie kąpieli leśnych w grupach o różnych potrzebach, przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu oraz wprowadzanie technik opartych o relacje z naturą do codziennej pracy z klientami i pacjentami, a także konstruowanie zielonych recept były naszymi tematami przewodnimi. W grupie nie zabrakło lekarzy, terapeutek zajęciowych, pielęgniarek , fitoterapeutek, ornitologów – psychoterapeutów, psychoterapeutek, psycholożek i edukatorek. 

Piątek rozpoczął się dość intensywnie- najpierw teoretycznym wprowadzeniem do lasoterapii i nomenklaruty ekoterapeutycznej, a następnie kąpielą leśną w modelu IER (opartym na strukturze, czyli tzw „zachodnim”), którą poprowadziła dr Katarzyna Simonienko. Podczas aktywności doświadczaliśmy osobiście techniki shinrin-yoku, by następnie omówić ją szczegółowo po powrocie. Nie wystraszyliśmy się komarów, odkryliśmy ciekawostki leśnego runa, zanurzyliśmy się w metafory i symbole. 

Wieczorem czekała nas niespodzianka- ornitolog i psycholog Siergiej Sidaruk, uczestnik naszych warsztatów i jedocześnie przewodnik Polskiego Towarzystwa Kąpieli Leśnych zorganizował nam spontanicznie Noc Sów! Dowiedzieliśmy się sporo o tych ciekawych ptakach i posłuchaliśmy koncertu owianego zmierzchem lasu. Towarzyszył nam pohukujący samiec puszczyka, opowieści o zwyczajach uszatek, płomykówek oraz „duch” sowy błotnej, która nieopodal nas patrolowała Bagno Ławki, pozostając jednak niewidoczna (zobaczyliśmy ją dopiero w profesjonalnym obiektywie ornitologa).

Kolejne poranki wyglądały bardzo intensywnie, dosyć pracująco lub całkowicie niespiesznie w zależności od potrzeb Uczestniczek i Uczestników. Chętni tuż po wschodzie słońca wyprawiali się na ptaki, kolejna grupa podejmowała praktyczne doświadczanie relaksacji w naturze opartej na treningu Jacobsona, pozostała część przygotowywała się do pysznego, regionalnego śniadania.

Regularne zajęcia sobotnie rozpoczęliśmy tradycyjnie praktyką, na którą kładziemy w Instytucie największy nacisk. Wierzymy, że osobiste doświadczenie oraz możliwość pracy własnej pod okiem trenerek rozwija ciekawość, wzmacnia poczucie kompetencji oraz pomaga budować relacje w obrębie grupy i osobiste – z przyrodą. Katarzyna Grabka poprowadziła kąpiel leśną tym razem w modelu flow (bez konkretnej struktury, określanym jako „wschodni”), którą potem również szczegółowo omówiliśmy, porównując oba style. Kasia zaprosiła spacerujących do zagłębienia się w mikroświat leśnych sekretów, używając lup jubilerskich, przygotowała pyszną herbatę oraz zachęciła do leśnej medytacji w ruchu i praktyki uważności (nature- based mindfulness).

Dalsza część dnia dotyczyła praktycznego wdrażania zielonych recept – zaleceń proponowanych przez specjalistów, aby wesprzeć pacjentów w procesie profilaktyki, zdrowienia oraz rehabilitacji. tworzyliśmy zielone recepty dla różnych grup pacjentów i klientów, zastanawialiśmy się nad ich zastosowaniem w oddziale dziennym, ambulatorium czy szpitalu. Rozważaliśmy aktywności dla pacjentów ze spektrum autyzmu, niepełnosprawnością intelektualną, depresją, lękiem, schizofrenią, pacjentów onkologicznych, dla dzieci i seniorów oraz dla osób dorosłych. Uczestniczki i uczestnicy otrzymali materiały do dalszej pracy w postaci książeczek szkoleniowych oraz druków różnorodnych zielonych recept do zastosowania w ramach własnej praktyki.

Wieczorem czekała nas wyprawa na bagna oraz obserwacja ptaków i pięknego zachodu słońca na Bagnie Ławki.

W niedzielę rano popracowaliśmy warsztatowo nad praktycznymi zagadnieniami dotyczącymi pracy przewodnika kąpieli leśnych. Omówiliśmy typy klientów stanowiących wyzwanie, trudne sytuacje terenowe, praktyczne aspekty przygotowania się i przeprowadzenia kąpieli leśnej w różnych rodzajach terenu- od lasu i parku narodowego aż po ogród i skwer miejski. Stworzyliśmy różnorodne scenariusze dedykowane grupom o zróżnicowanych potrzebach. Część zajęć odbywała się w budynku (jak praktyczna relaksacja z elementami kąpieli leśnej dla pacjentów unieruchomionych), a część na zewnątrz. Niespodzianką dla uczestniczących osób okazały się zajęcia z ornitologii terapeutycznej, które poprowadził nasz ekspert dr hab Sławomir Murawiec 🙂

W końcowej części warsztatów uczestnicy samodzielnie poprowadzili kąpiel leśną na terenie ogrodowym, którą następnie omówiliśmy w grupie. Piękne, nowatorskie zaproszenia, landart i proces twórczy oraz świeże spojrzenie uczyniły z niej wyjątkowe doświadczenie. Jesteśmy pewne, że będą świetnymi przewodnikami kąpieli leśnych i z powodzeniem wprowadzą nowe praktyki do pracy z pacjentami lub klientami, zadbają o własny dobrostan i przekażą dalej wieści o tym, że bez zdrowego środowiska naturalnego nie sposób mówić o zdrowiu ludzi. Dobre wzajemne relacje stanowią klucz do tego, by to zdrowie służyło wszystkim gatunkom.

 

Po intensywnej pracy przyszedł czas na zaświadczenia, podsumowanie i pomysły – jak zacząć prowadzić kąpiele leśne samodzielnie, w swoim środowisku 🙂 Pamiątkowe zdjęcie grupy na koniec w dobarskim ogrodzie i pożegnanie z naszym ekspertem- dr hab. Sławomirem Murawcem, który tym razem wystąpił w podwójnej roli- prowadzącego i uczestnika.

Bardzo dziękujemy Uczestniczkom i Uczestnikom, ekipie Dworu Dobarz
oraz Rzece Biebrzy i jej Dolinie z jej dzikością i niespodziankami za ten cudny czas!

Część powyższych zdjęć znalazła się tu dzięki uprzejmości Uczestników
i Uczestniczek niniejszej edycji warsztatów. Jako, że spływają
watsapową grupą, czasem trudno nam ustalić dokładne autorstwo, jednak
jeśli poczujecie, że nie macie ochoty, aby któreś z waszych zdjęć nadal
znajdowało się na stronie, po prostu dajcie znać. Wspaniale było nam z
Wami wędrować przez lasy i bagna. Pozdrawiamy Was serdecznie i
zapraszamy kolejne osoby na drugą edycję już za rok!

Katarzyna Simonienko i Katarzyna Grabka, trenerki warsztatów.